Trwają ostanie prace nad elektronicznym systemem składania wniosków stypendialnych. Uruchomienie systemu planowane jest na wrzesień 2022. W związku z tym, prosimy o nieskładanie wniosków papierowo w dziekanatach.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami dotyczącymi świadczeń dla studentów:
1. Zmiana okresu, w którym przysługują świadczenia dla studentów.
Nie można ubiegać się o stypendia, jeżeli studiujesz dłużej niż przez łączny okres 12 semestrów (14 semestrów dla kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego)* oraz jeśli jesteś magistrem, magistrem inżynierem lub masz tytuł równorzędny, a także, gdy posiadasz tytuł licencjata, inżyniera lub równorzędny, gdy podejmujesz znów studia pierwszego stopnia.
Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.
W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Okres 12 semestrów (lub 14 semestrów w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 11 albo 12 semestrów), w trakcie których studentowi przysługują świadczenia rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i nabycia praw studenta po raz pierwszy (na pierwszym kierunku studiów). Do okresu przysługiwania świadczeń wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć.
2. Obowiązkowe zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Zaświadczenie to obowiązuje wszystkich studentów, dla których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie obliczony na podstawie złożonych dokumentów jest równy lub niższy od 600,00 zł. Zgodnie z przepisami Komisja Stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 600 zł, jeżeli nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.
3. Wysokość średniej - stypendium Rektora
Średnia ocen uprawniająca do otrzymania stypendium Rektora w roku akademickim 2022/2023 wynosi 4.0, natomiast wymagana minimalna liczba punktów wynosi 21 pkt.
4. Dodatkowe osiągnięcie naukowe.
Do puli za osiągnięcia naukowe zostało dodane osiągniecie średniej ocen wynoszące 5.0, za którą przewidziano 5 pkt.
Wszystkie informacje dotyczące stypendium dostępne są na: https://studenci.umw.edu.pl/stypendia-kredyty